Latarnia Morska w Kołobrzegu

26 metrów wysokości wieży, 36 wysokości światła i niemal 30 kilometrów zasięgu. To parametry, jakimi w Kołobrzegu poszczycić może się wyłącznie jedna budowla. To latarnia morska, świetlisty strażnik portu, a zarazem jeden z najbardziej znanych symboli miasta. Choć nie tak wysoka jak sąsiadujące latarnie w Niechorzu czy Gąskach, udostępniona do zwiedzania kołobrzeska latarnia niezmiennie przyciąga tysiące turystów.

Mimo iż obecny budynek latarni swój kształt wywodzi z 1945 roku, „świetlne” tradycje kołobrzeskiego portu sięgają połowy XVII wieku. Początkowo funkcję latarni pełniła wieża wieńcząca budynek kapitanatu portu, by z samym końcem XIX wieku funkcję tę objęła specjalnie skonstruowana wieża stacji pilotów. I choć na początku XX wieku budynek wzmocniono, gruntownie zmieniając jego konstrukcję, w 1945 roku latarnie nie oparła się Niemcom. Z typowo niemiecką subtelnością, żołnierze wysadzili latarnię, zostawiając na jej miejscu jedynie pył i zgliszcza. W tym samym jednak roku, już po zakończeniu działań wojennych, latarnia morska w Kołobrzegu została odbudowana. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku całkowicie odrestaurowano latarnię i w takimże kształcie pozostaje ona do dzisiaj.

Obecnie, latarnia morska w Kołobrzegu udostępniona jest do zwiedzania, z czego skwapliwie korzystają turyści spędzający czas nad Bałtykiem. Co więcej, latarnia stała się swego rodzaju jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kołobrzeskiej panoramy. I choć, będąc w mieście, można ominąć niektóre zabytkowe kościoły, przegapić pomniki czy zobojętnieć na wygląd kamienic, to nie zwiedzić latarni morskiej po prostu nie wypada. Tym bardziej, że za wstęp zapłacić należy około trzech złotych. Można oczywiście cały urlop przeleżeć na plaży, te zaś w Kołobrzegu jak żadne inne takiej formie wypoczynku sprzyjają, jednak wydaje się, że każdemu, najbardziej nawet zapalonemu plażowiczowi, morze z czasem może obrzydnąć. W tej sytuacji warto choć na chwilę podnieść się z leżaka, zostawić za sobą tony piasku i – już kilka kroków dalej – zwiedzić najciekawsze atrakcje Kołobrzegu, w tym także tę najbardziej charakterystyczną – latarnię morską.