O północy Polska przywróciła kontrole na pełnych możliwościach. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Na obecny poziom kontrolę graniczną wprowadzono zarówno w porcie morskim w Kołobrzegu.
Jak czytamy w profesjonalnym komunikacie: „Od 15 marca przekraczanie granic możliwe będzie całkiem w powołanych do ostatniego pomieszczeniach. W województwie zachodniopomorskim przekraczanie granicy będzie możliwe tylko na przejściach drogowych: Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen, Świnoujście – Garz, w porcie morskim Świnoujście, Kołobrzeg i lotniczym Szczecin – Goleniów. W województwie pomorskim ruch graniczny możliwy będzie na przejściach morskich w Gdańsku, Gdyni także na przejściu lotniczym Gdańsk – Rębiechowo”
– „Tymczasowa kontrola graniczna będzie wywoływana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zakres kontroli dostosowany będzie ściśle do stanu zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego wywołanego koronawirusem SARS – CoV-2 (choroba COVID – 19). Straż Graniczna będzie działać zadania przy wykorzystaniu sprzętu mobilnego, w oparciu o nasze zasoby kadrowe oraz we współpracowaniu z Policją i Społeczną Strażą Pożarną” – informuje Morski Oddział Straży Granicznej
Co to nazywa w realizacji dla Kołobrzegu? Na morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową drogą morską będą potrafili: obywatele RP; cudzoziemcy, jacy są małżonkami lub dziećmi obywateli RP albo są pod stałą opieką obywateli RP; cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czy osoby będące stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin; cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na miejscem RP; cudzoziemcy będący należeć do lekturze na miejscem RP tj. cudzoziemcy odpowiedni do wykonywania działalności na takich samych zasadach co obywatele polscy; posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, poinformowanie o daniu wykonywania pracy gościowi na miejscem RP; . W szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może pozwolić gościowi na przyjazd na miejscem RP, w porządku określonym w uchwale z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.