Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Nowe Warpno

Prasówki

W ostatnich dwóch dekadach wyraźnie poprawiłyby się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się zdecydowanie dużo zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal cieszą się wielkim powodzeniem, ale mówi to i jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie lub w stronach Mrągowa. Wzrosła też liczba osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Białogard

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursu było przeprowadzenie go kilka zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze znajdują się i interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i uruchamia się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Dalej są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Polski i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Podchodząc do Białegostoku jedna spośród jego nitek idzie w zakresie Łomży. Dużo na drodze przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Białogard

Co kilkadziesiąt kilometrów na toru Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie właśnie wzdłuż granicy

Nie właśnie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są więc po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół dużych miast. Przykładami prawdopodobnie stanowić Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do pomieszczeń mniej zatłoczonych, jednak za to wyjątkowo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Większość spośród nas wyróżniając się w głowy choruje na bada Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o dużo bardziej piękne są Sudety. Bieszczady jeszcze nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez wszystek rok czekają na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Toru Orlich Gniazd, mający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co najmniej kilkanaście, chociaż w Starsi lub Pilicy.

Turystyka Białogard

Warto jednakowoż być na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest powszechnie najciemniej” i wybrać się czasem w krainy wielkich metropolii. Tam też mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Białogard

Zapraszamy do odwiedzin serwisu polecającego się inwestowaniem w glebę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments